Here are the teams of NB students that have participated in the annual Canadian Skills Competitions:

Winnipeg, MB

Name Contest Area School Medal
Michelle Gilbert Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy
Frédéric Mallet-Boudreau Cabinetmaking Apprenticeship Bathurst
Cliff Bennett Sprinkler Systems Apprenticeship Moncton
Ashley Ritchie Brick Masonry Apprenticeship Woodstock
Danic Ruest Outdoor Power and Recreation Equipment CCNB Dieppe
Ryan McDonald Outdoor Power and Recreation Equipment Fredericton High School
Ariana Daigle Robotics Bernice McNaughton High School
Benjamin Ward Robotics Bernice McNaughton High School
Camille Morais-Savoie Public Speaking Polyvalente W.A. Losier
Paige Mitchell Carpentry Fredericton High School
Zakari DeGrâce Welding École Secondaire Népisiguit
Robert McGraw Cabinetmaking Hampton High School
Landon Audet Electrical Installations James M. Hill High School
Melissa Downing Fashion Technology École Marie-Esther
James Reid Workplace Safety École Marie-Esther
Toni Levesque Cooking John Caldwell High School
Nicola Tomczak TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Will Dunnett TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Seth Oakes Automotive Service Fredericton High School
Jeremy Price Sheet Metal Work Apprenticeship Moncton
Pascal Doiron Automotive Service NBCC Moncton
Justin McGrath Steamfitter & Pipefitter Apprenticeship Saint John
Corey Guignard Welding Apprenticeship Bathurst
Jaycobb Hooper Car Painting Apprenticeship Saint John
Marc-André Benoit Autobody Repair Apprenticeship Bathurst
Brent Merritt Precision Machining CCNB Bathurst
Colin Kelly Plumbing NBCC Saint John
Kevin McLean Landscape Gardening Landscape Horticultural Training Institute
Trevor Perks Landscape Gardening Landscape Horticultural Training Institute
Anthony Bonspille CNC Machining NBCC Moncton
Aaron Johnson Electrical Installations NBCC Woodstock
Alysha Saulnier Cooking NBCC Saint Andrews
Rémi Guignard Automation & Control CCNB Bathurst
Shawn Hébert Refrigeration HVAC Apprenticeship Moncton
Kyle Hébert Carpentry NBCC Miramichi
Andrew Kennah Heavy Equipment Service Apprenticeship Fredericton
Ben Hill Industrial Mechanics NBCC Saint John

Moncton, NB

Name Contest Area School Medal
Samantha Storey-Nash Hairstyling Atlantic Hairstyling and Aesthetics Academy
Vanessa Reid Esthetics Atlantic Hairstyling and Aesthetics Academy
Frédéric Mallet-Boudreau Cabinetmaking CCNB Campbellton
Ben Tucker Sprinkler Systems Apprenticeship Moncton
Danik Landry Outdoor Power and Recreation Equipment Cité-des-jeunes, A.-M. Sormany, Edmundston
Pascal Marquis Brick Masonry Apprenticeship Woodstock Gold
Mathieu Boudreau Robotics Polyvalente Louis J. Robichaud, Shédiac
Samuel O'Brien Robotics Polyvalente Louis J. Robichaud, Shédiac
Sébastien Boudreau Robotics Polyvalente Louis J. Robichaud, Shédiac
Luc Poirier Robotics Polyvalente Louis J. Robichaud, Shédiac
Marie-Eve Vautour Cooking CCNB Edmundston
James Reid Workplace Safety École Marie-Esther, Shippagan Bronze
Zakari DeGrâce Welding École Secondaire Népisiguit, Bathurst
Zack Dickinson TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Ken Dickinson TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Igor Ignatov Carpentry Caledonia Regional High School
Greg Fowler Cabinetmaking Kennebecasis Valley High School
François Brideau Electrical Installations Polyvalente W.-A.Losier, Tracadie-Sheila
Jane Lanteigne Public Speaking Polyvalente Louis-Mailloux, Caraquet
Dominique Ouellet Fashion Technology École Marie-Esther, Shippagan
Guy-Luc Thériault Cooking Polyvalente Louis-Mailloux, Caraquet
Kolin O'Neill-Jones Automotive Service James M. Hill High School, Miramichi
James Swindell Landscape Gardening Landscape Horticultural Training Institute
Kevin McLean Landscape Gardening Landscape Horticultural Training Institute
Jason Bonnell Refrigeration HVAC Apprenticeship Saint John Gold
Daniel Desrosiers Steamfitter & Pipefitter CCNB Bathurst Silver
Stephanie MacLean IT Software Solutions for Business NBCC Saint John Bronze
Sam Esson Precision Machining Apprenticeship Moncton Silver
Joe McGuire Sheet Metal Work Apprenticeship Saint John
Yanick Godin CNC Machining CCNB Bathurst
Daniel Nadeau Carpentry CCNB Edmundston
Calvin Getchell Welding Apprenticeship Saint John Silver
Emmanuel Légère-Kaufman Automotive Service CCNB Bathurst
Gheorghe Apopei Car Painting Apprenticeship Saint John Bronze
Dayne Caron Heavy Equipment Service Apprenticeship Edmundston
Joel MacNevin Automation & Control NBCC Saint Andrews
Cody McKeil Plumbing Apprenticeship Campbellton
François Daigle Industrial Mechanics CCNB Bathurst
Marc-André Benoit Autobody Repair Apprenticeship Bathurst
Joey Bard Electrical Installations Apprenticeship Edmundston Gold

Saskatoon, SK

Name Contest Area School Medal
Katelynn Hall Hairstyling Atlantic Hairstyling $ Aesthetics Academy
Frédéric Mallet-Boudreau Cabinetmaking CCNB Campbellton
Jessica Rutherford Esthetics Atlantic Hairstyling & Aesthetics Academy Bronze
Danik Landry Outdoor Power and Recreation Equipment Cité-des-Jeunes, Edmundston
Jaycobb Hooper Car Painting Apprenticeship Saint John
Colby Benson Automotive Service Apprenticeship Saint John
Daniel Crouch Autobody Repair Apprenticeship Saint John
Corey Benson Web Site Development NBCC Saint John Silver
Mike Breau Welding Apprenticeship Moncton
Reid Palmer Plumbing NBCC Moncton
Érica Rousselle Cooking CCNB Péninsule Acadienne
Wesley Savoie Sheet Metal Work Apprenticeship Moncton
Marc Brockbank Carpentry Harrison Trimble High School
Tyler Murphy Cabinetmaking Fredericton High School
Mathieu LeBlanc Electrical Installations Polyvalente Roland-Pépin, Campbellton
Dakota Kelly Cooking Hampton High School
Taylor Welch Electrical Installations Apprenticeship Woodstock Silver
Thomas Doon Brick Masonry NBCC Woodstock
Yanick Godin Precision Machining CCNB Bathurst
Michaël Haché CNC Machining CCNB Bathurst
Mark Chappell Steamfitter & Pipefitter Apprenticeship Saint John
Pierce Boudreau Automotive Service Sugarloaf Senior High School
Zakari DeGrâce Welding École Secondaire Népisiguit, Bathurst
Harrison Palmer TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Gabriel Guitard TV & Video Production (Team of 2) Fredericton High School
Stéphanie Rail-Larocque Fashion Technology École Marie-Esther, Shippagan
Chanel Brideau Workplace Safety Polyvalente W.A.Losier, Tracadie-Sheila Silver
Amélie Chiasson IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne
Alex Mullin Automation & Control NBCC St Andrews
Steven Bossé Refrigeration HVAC Apprenticeship Edmundston
Aaron Saunders Carpentry Apprenticeship Fredericton
Jordan Stewart Industrial Mechanics NBCC Miramichi
Andrew Kennah Heavy Equipment Service NBCC Miramichi

Toronto, ON

Name Contest Area School Medal
Paul Adams IT Software Solutions for Business St Malachy's Memorial High School
Josée Basque Workplace Safety Polyvalente W.A. Losier
Marc-André Benoit Autobody Repair CCNB Bathurst Bronze
Ashley Bent Brick Masonry NBCC Woodstock
Jason Bonnell Electrical Installations Sussex Regional High School
Pierce Boudreau Automotive Service Sugarloaf Senior High School
Dayne Caron Heavy Equipment Service CCNB Campbellton Bronze
Mathieu Chiasson Cooking Polyvalente Louis-Mailloux Bronze
Tyler Donovan Web Site Development NBCC Saint John
Rémi Fortin Precision Machining CCNB Bathurst
George Gaudreau Cabinetmaking CCNB Campbellton
Shawn Guignard Welding NBCC Moncton Bronze
Ben Hill Outdoor Power and Recreation Equipment Hampton High School Silver
Jaycobb Hooper Car Painting NBCC Saint John
Hyukhyun Kwon Architectural Technology & Design Harrison Trimble High School
Steve Lapointe Sheet Metal Work NBCC Moncton Silver
Justin Léger-Sears Welding École L'Odyssée
Connor Macleod Cabinetmaking Leo Hayes High School
Rachel Milne TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's Memorial High School
Michael Morrison Carpentry Miramichi Valley High School
Myriam Noël Cooking CCNB Péninsule Acadienne
Christa Parent IT Software Solutions for Business NBCC Saint John
Katelyn Piercy Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Silver
Olivier Sauriol CNC Machining CCNB Bathurst
Jamie Stewart Steamfitter & Pipefitter NBCC Saint John
Brad Stiles Plumbing NBCC Saint John
Callie Tracy TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's Memorial High School
Jonathan Walsh Carpentry NBCC Miramichi
Samantha Ward Fashion Technology Polyvalente Louis-Mailloux
Taylor Welch Electrical Installations NBCC Woodstock
Kristin Wilkinson Esthetics Majestany Institute Saint John
Aaron Wright Refrigeration HVAC NBCC Saint Andrews Bronze

Vancouver, BC

Name Contest Area School Medal
Jennifer Mitton Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Gold
Michel Haché Cabinetmaking CCNB Campbellton
Morgan McKnight Esthetics Majestany Institute
Francis Theriault Aircraft Maintenance CCNB Dieppe
Pascal Marquis Brick Masonry NBCC Woodstock Bronze
Christian LeBlanc Welding CCNB Bathurst
Vanessa Savoie Electrical Installations Polyvalente W.A.Losier
Joshua Faucher Cabinetmaking Oromocto High School
Dustin Grasse Carpentry Oromocto High School
Robert Cormier Automotive Service CCNB Bathurst
William Gourley Architectural Technology & Design Oromocto High School
Sally Rivers IT Software Solutions for Business CCNB Peninsule Acadienne
Rachel Milne TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's High School
Callie Tracy TV & Video Production (Team of 2) St Malachy's High School
Emilie Caissie Workplace Safety Polyvalente W.A.Losier
Marilene David Fashion Technology Ecole Marie-Esther
Rene Theriault Cooking CCNB Peninsule Acadienne
Marc Paradis Car Painting CCNB Bathurst Silver
Gabriel Levesque Autobody Repair CCNB Bathurst
Dayne Caron Heavy Equipment Service CCNB Bathurst Gold
Marco Theriault Industrial Mechanics CCNB Bathurst
Sheryl Tucker Electrical Installations NBCC Saint John
Jordan Jardine Plumbing NBCC Saint John
Rene Richard Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Bronze
Brandon Chapman Web Site Development NBCC Saint John
Clarke Johnstone Precision Machining NBCC Moncton
Alison Chiasson IT Software Solutions for Business CSC Lafontaine Bronze
Marc-Andre Somers-Levesque Welding Polyvalente Roland-Pepin
Daryll McLean Carpentry NBCC Saint John Silver
Francis Doiron Cooking Polyvalente Louis-Mailloux
Ryan Boyd CNC Machining CCNB Bathurst
Cody Donovan Sheet Metal Work NBCC Moncton
Monika Lasangue Restaurant Service NBCC St Andrews

Edmonton, AB

Name Contest Area School Medal
Tiffany Wood Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Silver
Michel Haché Carpentry CCNB Campbellton
Jessica Jenkins Esthetics Majestany Institute
Justin Vatcher Brick Masonry NBCC Woodstock Silver
Calvin Getchell Welding Saint Stephen High School
Thomas Currier Electrical Installations Oromocto High School
Glen Snow Cabinetmaking Sussex Regional High School
Matt Nason Carpentry Oromocto High School
TJ Madore Automotive Service Oromocto High School
Sean Peters Architectural Technology & Design Oromocto High School
Zac Wilson TV & Video Production (Team of 2) École Mathieu-Martin
Robin Gaudet TV & Video Production (Team of 2) École Mathieu-Martin
Anthony Konning Workplace Safety Harrison Trimble High School
Nathaniel Arbeau Cooking Riverview High School
Brandon Belliveau Car Painting NBCC Saint John
Kevin Boudreau Autobody Repair CCNB Bathurst
Pierrot Lanteigne Heavy Equipment Service CCNB Bathurst
Sylvain Chiasson Industrial Mechanics CCNB Bathurst
John Cronkhite Electrical Installations NBCC Moncton
Sébastien Labrie Plumbing CCNB Dieppe
Denis Levesque Refrigeration HVAC CCNB Edmundston
Colin McQueen Web Site Development NBCC Saint John Bronze
Jamie Doucette Automotive Service NBCC Moncton
Clarke Johnstone Precision Machining NBCC Moncton Bronze
Amanda Cook IT Software Solutions for Business NBCC Saint John Silver
Melissa Lanteigne Welding NBCC Moncton
Travis Stright Carpentry NBCC Moncton
Chad Martin Cooking NBCC Moncton
Luc Boudreau CNC Machining CCNB Bathurst Silver
Richard Haché Sheet Metal Work NBCC Moncton Bronze

Québec, QC

Name Contest Area School Medal
Kristen Leffley Esthetics Medes College Silver
James Robichaud Web Site Development NBCC Saint John
Kathy-Monica Thibodeau IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne Gold
Jérôme Grenier Automotive Service CCNB Bathurst
Melissa Lanteigne Welding NBCC Moncton
Brandon Belliveau Car Painting NBCC Saint John Silver
Nick MacNeill Industrial Mechanics NBCC Moncton
Dustin Goddard Autobody Repair NBCC Saint John Silver
Luc Boudreau Precision Machining CCNB Bathurst Bronze
Xinran Wang Restaurant Service NBCC St Andrews
Andrew Doucet Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Silver
Tim Matthews Electrical Installations NBCC St Andrews
Chad Martin Cooking NBCC Moncton
Thomas Linton Cooking St Stephen High School
Emma Jost Workplace Safety Oromocto High School
Shawn Guignard Welding École Secondaire Népisiguit
Frédéric Comeau TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
Alex Cowan TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
Shane Phillips Automotive Service Oromocto High School Silver
Jordan Damery Carpentry JMA Armstrong High School
Taylor Leighton Cabinetmaking Oromocto High School
Shane Currier Electrical Installations Oromocto High School
Sean Peters Architectural Technology & Design Oromocto High School
Stéphanie Brideau Fashion Technology Polyvalente W.A. Losier
Amanda Auffrey CNC Machining NBCC Moncton
Annabelle Mongrain Aircraft Maintenance CCNB Dieppe
Marc-Andre Lanteigne Brick Masonry NBCC Woodstock
Daryll McLean Carpentry NBCC Saint John
Pierre-Luc Haché Plumbing CCNB Bathurst
Derek Flynn Heavy Equipment Service NBCC Miramichi
Martin Hébert IT Network Systems Administration CCNB Bathurst
Jamie Pomeroy Sheet Metal Work NBCC Moncton
Jeremy Burrill Cabinetmaking CCNB Campbellton

Waterloo, ON

Name Contest Area School Medal
Jeremy Burrill Cabinetmaking CCNB Campbellton
Josh Russell Brick Masonry NBCC Woodstock
Jenica Bubar Esthetics Medes College Gold
Marie-Josée Cooking CCNB Edmundston
Jamie Malley CNC Machining NBCC Moncton
Joseph Simmons Sheet Metal Work NBCC Moncton
Shawn Beatty Automotive Service CCNB Bathurst
Shawn Guignard Welding École Secondaire Népisiguit Bronze
Samantha Brown Cooking Harbour View High School
André Roy Welding CCNB Bathurst
Miguel Brideau TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
Dominic Kenny TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
William McCallum Carpentry Miramichi Valley High School Silver
Charles LeBouthillier Heavy Equipment Service CCNB Bathurst
Mathieu Bouchard Industrial Mechanics CCNB Bathurst Bronze
Nathan Hoar Refrigeration HVAC NBCC St Andrews
Tyler MacKenzie Precision Machining NBCC Moncton
Jolaine Lanteigne IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne
Shane Phillips Automotive Service Oromocto High School
Joey Sullivan Carpentry NBCC Miramichi
Tyler Moffat Plumbing NBCC Saint John
Carole Cormier Car Painting CCNB Bathurst Silver
Renelle Cormier Fashion Technology Polyvalente Louis-Mailloux
Sylvain Roy IT Network Systems Administration CCNB Bathurst
Kyle Kennedy Workplace Safety Harrison Trimble High School Bronze
Andrew Adams Automotive Service NBCC Saint John
Justin Dryden Electrical Installations NBCC Saint John
Alec Harlow Architectural Technology & Design Oromocto High School
Taylor Leighton Cabinetmaking Oromocto High School
Brandon Muir Electrical Installations Sussex Regional High School

Charlottetown, PEI

Name Contest Area School Medal
Ron MacIntosh Cabinetmaking CCNB Campbellton
Tim Close Brick Masonry NBCC Woodstock
Lise Barrieau Esthetics Medes College Silver
Chris Taylor Cooking NBCC Moncton
Pierre-Luc Boudreau CNC Machining CCNB Bathurst
Christian Seaman Sheet Metal Work NBCC Moncton Gold
Devin Shannon Automotive Service Oromocto High School
Shawn Guignard Welding École Secondaire Népisiguit
Scott Corey Refrigeration HVAC NBCC St Andrews
Mathieu Thériault Welding CCNB Bathurst Bronze
Matthew O'Donnell Web Site Development Fundy High School
Justin Vaillancourt IT Software Solutions for Business École Mathieu-Martin
Nick Matthews Carpentry Harrison Trimble High School
Justin Flynn Heavy Equipment Service NBCC Miramichi Silver
Florent Boudreau Industrial Mechanics NBCC Miramichi
Pierre Damboise Aircraft Maintenance CCNB Dieppe Bronze
Steve Deschênes Precision Machining CCNB Bathurst
Mélanie Basque IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne
Morris Hickey Automotive Service NBCC Saint John Bronze
Cory MacKnight Carpentry NBCC Moncton
Spencer Carro Plumbing NBCC Saint John
Tyler Badger Car Painting NBCC Saint John
Érika Larocque Fashion Technology École Marie-Esther
Dustin Lavigne IT Network Systems Administration CCNB Bathurst
Ryan Chapman Workplace Safety Oromocto High School
Ashley Munro Restaurant Service NBCC St Andrews
Kevin Caron Electrical Installations CCNB Edmundston
Sean Harris Architectural Technology & Design Oromocto High School
Joshua Wadman Cabinetmaking Oromocto High School
Jacob Wilson Electrical Installations Fundy High School
Josh Legere Autobody Repair NBCC Saint John

Calgary, AB

Name Contest Area School Medal
Justin Levesque Cabinetmaking CCNB Campbellton
Blake Morin Brick Masonry NBCC Woodstock
Isabelle Collin Esthetics Medes College Gold
Jarrod Smith Cooking NBCC St Andrews
Andrew Lane CNC Machining NBCC Moncton Bronze
Cameron Dobry Sheet Metal Work NBCC Moncton
Andrew Alexander Automotive Service Bathurst High School
Jean-Marc Cormier Welding Polyvalente Louis-Mailloux
Josh Belmore Refrigeration HVAC NBCC St Andrews
Mathieu Thériault Welding CCNB Bathurst
Jason Valdron Web Site Development École Secondaire Népisiguit Gold
Justin Vaillancourt IT Software Solutions for Business École Mathieu-Martin Bronze
Roger Down Carpentry Oromocto High School
René Gagnon Heavy Equipment Service CCNB Bathurst Silver
Dominic Kenny TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
Miguel Brideau TV & Video Production (Team of 2) Polyvalente W.A. Losier
Pierre Légère Precision Machining CCNB Bathurst
Wanda Buckley IT Software Solutions for Business NBCC Saint John
Joey MacMillan Automotive Service NBCC Moncton
Alain Picard Carpentry CCNB Dieppe
Tyler Moffat Plumbing NBCC Saint John
Pierre Chiasson Car Painting CCNB Bathurst Bronze
Maggie Evans Fashion Technology Bathurst High School
Michel Serry IT Network Systems Administration CCNB Bathurst
Dustin Goddard Autobody Repair NBCC Saint John
Dave McNeil Electrical Installations NBCC Moncton

Saskatoon, SK

Name Contest Area School Medal
Eric Plourde Precision Machining CCNB Bathurst
Brian Kennedy Refrigeration HVAC NBCC St Andrews
Jerry Hamilton Electrical Installations NBCC St Andrews
Michel Bourgeois Sheet Metal Work NBCC Moncton Gold
Jeff Little Cabinetmaking CCNB Campbellton
Blake Morin Brick Masonry NBCC Woodstock
Robert Conroy Carpentry NBCC Miramichi
Ghislain Ferron CNC Machining CCNB Bathurst
Maria Langlais Fashion Technology École Secondaire Népisiguit
Mark Harris Carpentry Oromocto High School
Pier-Luc Guitard Welding École Secondaire Népisiguit
Andrew Alexander Automotive Service Bathurst High School
Bruno-Pierre Allard Automotive Service CCNB Bathurst
Richard Ouellette Plumbing CCNB Bathurst
Chris Vienneau Cabinetmaking Bathurst High School
Alexis Daigle Aircraft Maintenance CCNB Dieppe
Kristin Gillis Cooking NBCC Moncton
Chantale Poirier Esthetics Medes College Gold
Michel Guitard TV & Video Production (Team of 2) École Sainte-Anne Bronze
Michel Légaré TV & Video Production (Team of 2) École Sainte-Anne Bronze
Harry McCosh Heavy Equipment Service NBCC Miramichi
Shawn Edgar Welding NBCC Moncton Silver
Julie McGraw IT Software Solutions for Business CCNB Péninsule Acadienne
Daniel Doiron IT Network Systems Administration NBCC Moncton

Halifax, NS

Name Contest Area School Medal
Yannick Desgagné Cabinetmaking CCNB Campbellton
Marie-Lyne Blanchard Esthetics Medes College
Matthew MacLean IT Network Systems Administration The Computer Training Institute
Ricky Rushton Carpentry Oromocto High School
Brian Pearce Web Site Development McKenzie College
Nathan Kavanaugh Heavy Equipment Service CCNB Bathurst
Martin Roy Welding École Secondaire Népisiguit
Christian Quimpère Industrial Mechanics CCNB Bathurst
Mike Reynolds Autobody Repair NBCC Saint John
Dena Daeres IT Software Solutions for Business NBCC Saint John Bronze
Nathan Milton Plumbing NBCC Saint John
Chris Ross Electrical Installations NBCC St Andrews
Jason Belanger CNC Machining NBCC Moncton
Éric Hachey Sheet Metal Work NBCC Moncton Silver
Pierre Martell Automotive Service NBCC Moncton Bronze
Terry Boudreau Welding NBCC Moncton Bronze
Erik Burley Cooking NBCC Moncton
Mathieu Boudreau Precision Machining NBCC Moncton
Phillip Noseworthy Carpentry NBCC Woodstock
Michel Guitard TV & Video Production (Team of 2) École Sainte-Anne Silver
Michel Légaré TV & Video Production (Team of 2) École Sainte-Anne Silver
Kevin Hall Web Site Development Polyvalente W.A. Losier
Céline Sivret Fashion Technology Polyvalente W.A. Losier
Samantha Prévost-St-Pierre IT Software Solutions for Business Cité des Jeunes, A.M. Sormany
Andrew Thomas Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Silver
Éric Breau Cabinetmaking Cité des Jeunes, A.M. Sormany Bronze
Corey McCaffrey Automotive Service Oromocto High School

Edmonton, AB

Name Contest Area School Medal
Richard Newman Mechanical CAD
Gilles Chiasson CNC Machining
Jeremy Arseneau IT Software Solutions for Business
Jessi Mitton IT Software Solutions for Business Bronze
Martin Roy Welding
Terry Boudreau Welding Bronze
Terry Boudreau Autobody Repair
Éric Hachey Sheet Metal Work Silver
Jonathan Russell Plumbing
Brad Dickinson Electrical Installations
Luc Chiasson Cabinetmaking Bronze
Kristian Horncastle Carpentry
Patrick Thebeau Carpentry
David Burhoe Automotive Service
Dino Larocque Refrigeration HVAC Silver
Annick Grondin Esthetics Medes College
Martin St-Onge Industrial Mechanics
Louis Morais Architectural Technology & Design
Jason Morrison Web Site Development
Rémi-Alphé Savoie Heavy Equipment Service

Winnipeg, MB

Name Contest Area School Medal
Christine Landry Esthetics Medes College Silver
Sheila Nice IT Software Solutions for Business NBCC Saint John
Shawn Smith IT Network Systems Administration NBCC St Andrews
Christine Douglas-Belyea Web Site Development NBCC Saint John
Mike Flewelling Cooking NBCC Moncton
Marc-André Savoie CNC Machining CCNB Bathurst Gold
Stéphane Doucet Architectural Technology & Design CCNB Bathurst
Gerald Martin Precision Machining NBCC Moncton
Timmy Lagacé Welding NBCC Moncton
Tommy Mitton Sheet Metal Work NBCC Moncton
Wade Parkes Refrigeration HVAC NBCC St Andrews
Jonathan Todd IT Software Solutions for Business St Stephen High School Silver
Scott Bastarache Electrical Installations NBCC Saint John
Adam Estabrooks Automotive Service NBCC Moncton
Steve Boudreau Autobody Repair
Gilles Albert Heavy Equipment Service CCNB Bathurst Bronze
Nick Doyle Web Site Development Leo Hayes High School
Terry Boudreau Welding École Secondaire Népisiguit Gold
Greg Sawyer Cabinetmaking CCNB Campbellton
Julie Chevarie Fashion Technology École Mathieu-Martin
Charline Arsenault Cooking École Mathieu-Martin
Justin Noble Carpentry Oromocto High School
Darren Hooper Carpentry NBCC Woodstock
Chris Kennedy Plumbing NBCC Saint John
Thomas Somerville Industrial Mechanics NBCC Miramichi
René-Pier Plourde TV & Video Production (Team of 2) Cité des Jeunes, Edmundston Silver
Vincent Lehouillier TV & Video Production (Team of 2) Cité des Jeunes, Edmundston Silver

Kitchener-Waterloo, ON

Name Contest Area School Medal
Amy MacKinnon IT Software Solutions for Business NBCC Saint John
Sonia Duguay Job Skill Demonstration Polyvalente W.A. Losier
Jeff Johnstone Precision Machining NBCC Moncton
Julie Chevarie Fashion Technology Polyvalente Mathieu-Martin
Peter O'Donnell Carpentry NBCC Moncton
Gary Marr Industrial Mechanics NBCC Saint John
Megan Riordon Prepared Speech Bathurst High School
Chris Chapman Refrigeration HVAC NBCC Saint Andrews Silver
Anthony Smith Architectural Technology & Design Bathurst High School
Trevor McCormack Automotive Service NBCC Moncton
Jennifer Knowles Job Interview Bathurst High School
Bernise Roussel Architectural Technology & Design CCNB Bathurst
Luc Fournier Web Site Development CCNB Bathurst Bronze
James McClafferty Web Site Development James M. Hill High School
Lindsay Blenus Esthetics Medes College Gold
Mike Gallant CNC Machining NBCC Moncton Gold
Peter White Sheet Metal Work NBCC Moncton Gold
Chris Goddard IT Network Systems Administration Center for Arts & Technology Silver
Christian Ouellet IT Software Solutions for Business CDJ Edmundston Silver
Terry Boudreau Welding École Secondaire Népisiguit
Joshua McAuley Web Site Development James M. Hill High School
Gilles Poirier Plumbing CCNB Bathurst Bronze
Luc Mazerolle Welding CCNB Edmundston Bronze
Steve Boudreau Autobody Repair CCNB Bathurst
Alain Aubé Heavy Equipment Service CCNB Bathurst
Rémi Poirier Carpentry École aux Quatre Vents
Edward Gregory Electrical Installations NBCC Saint John
Roxanne Jewett Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy

Vancouver, BC (BC Place)

Name Contest Area School Medal
Shari Doody Hairstyling Academy of Hair Design
Cheryl Arseneault Esthetics Medes College Silver
Scott Dunbar Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Gold
Scott Bastarache Electrical Installations NBCC St Andrews Bronze
Rod Taylor IT Network Systems Administration CompuCollege Fredericton
Donald Blacquier IT Software Solutions for Business NBCC St Andrews Bronze
Daniel Levesque Computer Animation Polyvalente Aux Quatre Vents
Adam Béland Computer Animation Polyvalente Aux Quatre Vents
Mathieu Roussel Carpentry Cité des Jeunes, Edmundston
Pierre Babineau Welding Cité des Jeunes, Edmundston
Geneviève St-Pierre Fashion Technology École Marie-Esther
Christian Ouellet IT Software Solutions for Business Cité des Jeunes, Edmundston Bronze
Catherine Payne Job Interview Bathurst High School
Erin Schwenger Prepared Speech Bathurst High School
Charles Bernard Web Site Development École Secondaire Népisiguit Gold
Rémy Mazerolle Web Site Development École Secondaire Népisiguit Gold
Alain Doucet CNC Machining CCNB Bathurst Silver
Gary Porter Welding NBCC Moncton
Martine Thériault Cooking NBCC Moncton
Philip McAllister Automotive Service NBCC Moncton
Adam McGaghey Autobody Repair NBCC Saint John
Chris Sykes Plumbing NBCC Saint John
Kevin Goodine Carpentry NB Carpenter's Training Center
Emmanuelle Jean Job Skill Demonstration Polyvalente W.A. Losier

Edmonton, AB

Name Contest Area School Medal
Michel Godin Cooking NBCC Moncton
Rob Fournier TV & Video Production (Team of 2) Harrison Trimble High School
Jeremy Cleveland TV & Video Production (Team of 2) Harrison Trimble High School
Jeffrey Hoeksma Computer Animation James M. Hill High School
Nick Gallant Computer Animation James M. Hill High School
Michel Plourde Autobody Repair CCNB Bathurst Bronze
David Kelly Welding NBCC Moncton Gold
Shane Somerville IT Network Systems Administration CompuCollege Fredericton
Ron Thebeau Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Gold
Christina Tuff Ladies Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy
Kelly Barker Men’s Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy Gold
Maryse Robichaud Fashion Technology École Marie-Esther
Samara Carvell Job Interview Hampton High School
Karl Légère Prepared Speech Polyvalente W.A. Losier Gold
Charles Bernard Web Site Development École Secondaire Népisiguit
Rémy Mazerolle Web Site Development École Secondaire Népisiguit
Adam Chappelle Automotive Service NBCC Saint John
Andrea Steeves Esthetics L'Institut Jon Raymond Bronze
David Dumaresque Welding Polyvalente Louis-Mailloux
Cassandra Barnard IT Software Solutions for Business CompuCollege Fredericton Bronze
Jarred McCurdy Job Skill Demonstration Harbour View High School
Ryan Murphy Architectural Technology & Design Harbour View High School Silver
Gilles St-Pierre Carpentry NBCC Miramichi Bronze

Québec, QC (Centre de Foires)

Name Contest Area School Medal
Benoit Cormier Autobody Repair CCNB Bathurst
Andrew Beaton Cooking NBCC Moncton
Sally Jane Dickinson Esthetics MEDES College
Wesley Bowmaster Ladies Hairstyling Atlantic Hairstyling Academy
Charles Bernard Web Site Development École Secondaire Népisiguit Silver
Denis Aubé Web Site Development École Secondaire Népisiguit Silver
Charles Mercer Refrigeration HVAC NBCC St Andrews Bronze
Paul Smith Automotive Service NBCC Moncton Bronze
René Cormier Welding NBCC Moncton
Virginia Knox Men’s Hairstyling School of Hair Technology
Hélène Sivret Fashion Technology Polyvalente WA Losier
Sarah Mercer Prepared Speech Hampton High School
Teena Taylor Esthetics MEDES College
Derek Taylor Plumbing NBCC Saint John
Heather Tufts Job Skill Demonstration Hampton High School
Diane Wooley Job Interview Hampton High School

Kitchener, ON (Kitchener Memorial Auditorium)

Name Contest Area School Medal
Mike Bourgoin Autobody Repair CCNB Bathurst Silver
Matthew Comeau Mechanical CAD Fredericton High School
Paul LeBlanc Automotive Service NBCC Saint John
Mary Jeffries Cooking Fredericton High School
Trevor Brewer Electronics NBCC Moncton Gold
Heather Wilen Ladies Hairstyling Harbour View High School
Tiffany Hodge Ladies Hairstyling Harbour View High School
Wendy McLaughlin Ladies Hairstyling Harbour View High School
Gilles Brideau Welding CCNB Bathurst
Tim Donahue Welding CCNB Bathurst
Nicholas Adair Automotive Service NBCC Saint John

Vancouver, BC (Vancouver Trade & Convention Center)

Name Contest Area School Medal
Andrew Muir Automotive Service NBCC Saint John
Guy Lanteigne Cooking CCNB Edmundston
Keith Godin Welding NBCC Moncton
Yanick Larocque Autobody Repair CCNB Bathurst
Jeff Gaudet Architectural Technology & Design NBCC Moncton
Craig Beckingham Electronics NBCC Saint John
TOP